Вчені за допомогою антитіл лам можуть створити вакцину від Covid-19

Міжнародна команда дослідників у пошуках ефективного лікування COVID-19 вирішила задіяти лам через їхні антитіла.

Про це пише Science Daily.

Вчені з Техаського університету в Остіні, Національного інституту охорони здоров'я і Гентського університету в Бельгії пов'язали дві копії особливого виду антитіл, які продукують лами. Це потрібно для створення нового антитіла, що може міцно зв'язатися з ключовим білком коронавіруса, що викликає COVID-19. 

Цей білок, який називається шиповим, дозволяє вірусу пробиватися в клітини господаря. Початкові тести показують, що антитіло блокує віруси, які демонструє цей шиповий білок, заражаючи клітини культури.

“Це одне з перших антитіл, яке, як відомо, нейтралізує SARS-CoV-2”, – сказав доцент з молекулярних біологічних наук Джейсон МакЛеллан.

Зараз команда готується провести доклінічні дослідження на тваринах, таких як хом'яки або нелюдські примати, з надією на наступне випробування на людях. Мета – розробити лікування, яке допоможе людям незабаром після зараження вірусом.

“Вакцини повинні бути надані за місяць-два до зараження, щоб забезпечити захист. За допомогою терапії антитілами ви безпосередньо даєте комусь захисні антитіла, і тому відразу після лікування вони повинні бути захищені. Антитіла також можуть бути використані для лікування когось, хто вже хворий, щоб зменшити серйозність захворювання”, – сказав МакЛеллан. 

Це було б особливо корисно для вразливих груп, таких як люди похилого віку, які скрізь реагують на вакцини, а це означає, що їх захист може бути неповним. Медичні працівники та інші люди з підвищеним ризиком впливу вірусу також можуть скористатися негайним захистом.

Коли імунна система лам виявляє чужорідних загарбників, таких як бактерії та віруси, ці тварини (та інші камені, такі як альпаки) виробляють антитіла двох типів: одне, що схоже на людські антитіла, а інше – приблизно на чверть розміру. Ці менші, які називаються нанотілами, можна використовувати в інгаляторі.

“Те, що їх можна розпорошувати в інгалятори, робить їх потенційно цікавими як лікарський засіб для респіраторного патогена, тому що ви приносите його прямо в місце зараження”,  – сказав аспірант лабораторії МакЛеллана Даніель Врапп.

Вчені почали працювати із ламами 2016 року, коли досліджували SARS-CoV-1 та MERS-CoV. Вони провели експеримент із тоді дев’ятимісячною ламою на ім’я Вінтер. Їй протягом приблизно шести тижнів вводили стабілізовані білки від вірусів.

Далі, дослідники зібрали зразок крові та виділили антитіла, які зв'язувались із кожною версією білка шипа. Один з них продемонстрував перспективу зупинити вірус.

“Тоді не було великої потреби в лікуванні коронавірусу. Це було лише базове дослідження”, – пригадали дослідники.

Команда розробила нове антитіло, з'єднавши дві копії антитіла лами, які працювали проти попереднього вірусу ГРВІ. Вони продемонстрували, що нове антитіло нейтралізує віруси, що демонструють колосові білки SARS-CoV-2 у клітинних культурах.  МакЛеллан також керував командою, яка вперше склала карту протеїну SARS-CoV-2, що є кроком до створення вакцини.

Нагадаємо, китайські дослідники заявили, що їхня коронавірусна вакцина успішно захистила мавп від COVID-19. 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *