Нові загрози поруч: хто з тварин входить у топ розповсюджувачів вірусів

Найбільше люди ризикують підчепити вірус від одомашнених тварин, а також звірів, які пристосувалися до антропогенних змін.

Співробітники Каліфорнійського університету в Девісі зібрали дані про так звані зооантропонозні інфекції з наукових статей за останні роки. У своїй роботі, опублікованій в Proceedings of the Royal Society B, вони враховували зміни у чисельності кожного виду, їхній охоронний статус, а також причини з яких кількість тварин змінюється.

Вони виявили, що з 5335 видів наземних ссавців 609 (11,4%) можуть заражати людей. З них 58,1% господарі лише для одного типу вірусу, який загрожує людині. Дослідники вирахували, що найбільше зоонозів циркулює серед гризунів, рукокрилих, приматів, оленеподібних і хижих, які водночас найбільш різноманітні за видами.

Також учені вирішили подивитися на це з погляду впливу людей на тварин: вони з’ясували, що 50% зоонозів походять від 12 видів свійських і домашніх тварин. Щодо диких тварин, то найбільшу загрозу становлять ті, чия чисельність лише зростає. Вони – “вмістилище” для близько третини вірусів, що можуть передаватися від тварин до людей.

Топ розповсюджувачів патогенів серед ссавців у інфографіці ТСН.ua.

Учені зазначають, що більш рідкісні ссавці є носіями меншої кількості патогенів. Але тут є винятки, і це тварини, які зникають через людей. Якщо враховувати лише їхню кількість, то здається, що зустріч з ними малоймовірна. Втім насправді вона висока – адже люди вдираються на їхні території.

Автори доходять очікуваного висновку, що один з головних чинників збільшення кількості випадків передавання вірусів під тварин до людей – діяльність самих людей. Прогнозується, що все буде лише погіршуватися.

Як повідомлялося, вчені переконані, що на світ невдовзі чекають нові смертоносні пандемії після коронавірусу, якщо людство глобально не змінить ставлення до дикої природи.За словами вчених, близько 70 відсотків нових інфекційних захворювань у людей мають тваринне походження, і майже 1,7 мільйона нерозкритих вірусів можуть існувати в дикій природі. Багато дослідників хвороб вважають, що пандемія коронавірусу повинна розглядатися як смертельне попередження. Це означає думати про тварин як про партнерів, здоров'я і середовище проживання яких повинні бути захищені, щоб запобігти наступному глобальному спалаху.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *