Українська мова в закладах освіти: чому вже декілька годин в Мережі не стихають обговорення законопроєкту Бужанського

Голова Верховної Ради України Дмитро Разумков заявив, що законопроєкт щодо навчання українською мовою в закладах освіти може бути розглянутий в п’ятницю, 17 липня. Про це він розповів під час брифінгу.

“Я думаю, що цей законопроєкт буде розглянутий… Він буде розглянутий в п’ятницю. Я можу помилятися, але, скоріш за все, це буде саме так. Щонайменше, він буде стояти в порядку денному на п’ятницю”, – зазначив Разумков.

ТСН.ua з’ясував, що сталося і чому вже декілька годин Facebook буквально не стихає, обговорюючи “антиукраїнський” законопроєкт від “Слуг народу”.

Що сталося

Цього тижня депутати Верховної Ради України мають намір розглянути зміни до закону про мову у закладах освіти, які ініціював нардеп від “Слуги народу” Максим Бужанський.

Як поінформував народний депутат від “Європейської солідарності” Микола Княжицький у Facebook, ініціатором розгляду цього законопроєкту виступив лідер партії “Слуга народу” Олександр Корнієнко.

У разі ухвалення закону, перехід учнів 5-11 класів російськомовних шкіл на українську мову навчання з 1 вересня 2020 буде скасовано.

У своєму законопроєкті Максим Бужанський, зокрема, пропонує відмовитися від переходу учнів 5-11 класів російськомовних шкіл на українську мову навчання з 1 вересня 2020 року. Натомість він хоче, щоб “перелік навчальних предметів, що вивчаються державною мовою, визначався освітньою програмою закладу освіти з урахуванням особливостей мовного середовища”.

Це не перша спроба нардепа “проштовхнути” законопроєкт на голосування. Раніше проєкт закону Максима Бужанського “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо навчання державною мовою в закладах освіти” (№2362) щодо відтермінування переходу російськомовних шкіл на українську відправили на доопрацювання. 

Комітет Верховної Ради законопроєкт Бужанського відхилив. У комітеті Ради зазначили, що законопроєкт Бужанського “має вплив на показники державного бюджету (призведе до збільшення видатків)”.

Противники

Попри те, що офіційної інформації щодо того, чи голосуватимуть цей законопроєкт у Раді цього тижня, ще немає (на сторінці законопроєкту останній запис датований 26 червня, а порядку денного засідання ще не опублікували), на бурхливу реакцію на повідомлення про ймовірність такого голосування довго чекати не довелося.

“Закликаю народних депутатів із Львівщини ухвалити правильне рішення, а пану Бужанському вже вкотре рекомендую краще штудіювати історію та врешті зрозуміти, що єдиною державною мовою в нашій країні є українська”, – написав голова Львівської ОДА Максим Козицький.“Цинічні Слуги народу хочуть зробити це в день 30-ти ліття проголошення Декларації про державний суверенітет України – фактично знищити і наш Закон про мову, і наш Закон про освіту!”, – сказав ексголова ВРУ Андрій Парубій.“Слуги” мали б давно прораховувати, що ініціювання законопроєкту і ухвалення закону про посилення статусу російської мови, зокрема в освітній сфері, не призведе до втримання електорату у Південній і Східній Україні. Ці лаври перехоплять для себе ОПЗЖ. І навіть «дякую» не скажуть. Чому саме ОПЗЖ? Бо вони в цьому питанні (в так званому «захисті російськомовних»), на відміну від “Слуг”, завжди були послідовними”, – вважає ексзаступник голови ЦВК Андрій Магера.“Цей проєкт, який вносить зміни в закони про мову і про освіту – найбільша загроза українській мові і українській освіті з часів Януковича”, – заявив нардеп та історик Володимир В’ятрович.“Це дуже нагадує події 8-річної давнини. Пам’ятаєте закон Колісніченка-Ківалова? Тоді ми виходили на Майдан і на Майдані протестували”, – написали у партії “Європейська солідарність”.Прихильники

Глава партії “Слуга народу” Олександр Корнієнко під час погоджувальної ради Верховної Ради 13 липня попросив прискорити розгляд законопроєкту № 2362.

“Законопроєкт 2362 щодо переходу російськомовних шкіл на українську мову зсувається на вересень, тому доцільно прискорити його розгляд і включити до порядку денного на цей тиждень”, – зазначив він.

Захистимо мову

Майже одразу у Facebook з’являється захід “Руки геть від мови”, призначений на 16 червня на 9 ранку під ВРУ. Нині відгукнулися на захід 4,2 тисячі користувачів.

Зокрема, організатори закликають:

монобільшість і голову ВР Разумкова зняти русифікаторський законопроєкт 2362 з розгляду і ніколи більше до нього не повертатися.
народних депутатів – виступати і голосувати проти цього проєкту. 

 На думку організаторів, кожен, хто проголосує за цей проєкт, стане прямим колаборантом і учасником російської гібридної війни проти України.

“Закликаємо всіх, кому дорога українська мова і українська освіта, 16 липня о 9.00 вийти під стіни парламенту і не розходитися доти, доки проєкт Бужанського не буде провалено або знято з розгляду”, – йдеться в описі зустрічі.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *