Ліки проти малярії, які вважались ефективними від коронавірусу, показують не найкращі результати

Розрекламований президентом США Дональдом Трампом препарат від малярії гідроксихлорохін, найімовірніше, не такий ефективний, коли хвороба вже пройшла початковий період. Про це розповіла ТСН.Тиждень Валентина Голобородько – лікарка-госпіталістка у “Montefiore Medical Center”, що розташований у Бронксі, місто Нью-Йорк. З пані Валентиною ТСН.Тиждень спілкувався два тижні тому. Тоді найгіршим страхом медиків було те, що, з поширенням епідемії і нестачею апаратів ШВЛ та медичного персоналу, настане час обирати, кого з пацієнтів рятувати, а кого ні. Сьогодні лише в штаті Нью-Йорк близько 200 тисяч активних випадків коронавірусу, а в усіх Сполучених Штатах – понад 600 тисяч пацієнтів хворіють просто зараз, і медикам вже доводиться обирати. Про настрій серед колег, підтримку з боку громадян та нові дослідження щодо ефективності тих чи інших ліків Валентина розповіла сьогодні:

–        Який зараз емоційний стан співробітників медичної сфери в Нью-Йорку?

–        Різне емоційне навантаження доводиться на різних людей, в залежності від того місце, де вони працюють, та їхньої спеціальності. Звичайно, найважче зараз колегам, які працюють у приймальних відділеннях. Там відбувається найбільша кількість інтубацій, смертей і найбільший обсяг пацієнтів, яких вони бачать. Там в людей спостерігаються нервові зриви, і люди пишуть пронизливі речі у соцмережах, у публікаціях, що навіть не встигають сповістити рідних хворого про смерть, оскільки треба бігти рятувати когось іншого, просто немає часу. Навіть описували випадки, коли знаходили пацієнтів вже мертвими, вони не змогли дочекатись, коли лікар їх подивиться в приймальному відділенні. Також дуже важко нашим колегам-інтенсивістам, які працюють у реанімаціях – це реаніматологи. Вони також бачать найбільшу кількість смертей, адже в більшості випадків люди помирають саме в реанімаціях. Нам, госпіталістам, які лікують цих пацієнтів в палатах загальної терапії, напевно, з усіх найлегше. Якщо тут взагалі можна вживати слово “легше”. Ми бачимо менше всього смертей, темп в нас більш розважений. До нас ці люди надходять з приймальних відділень вже охайні, вдягнуті у лікарняні халати. І, навіть, якщо хтось помирає, то це відбувається не так часто, і не так багато, як у палатах реанімації і приймальних відділеннях.

Попри все це, ми теж бачимо набагато більше смертей, ніш бачили раніше. І бачимо більш молоду смерть, ніж до якої ми звикли. Мало хто з нас мав досвід телефонувати батькам та говорити, що їхнього сина чи доньки не стало. Все ж в нас більше досвіду телефонувати дітям і говорити, що не стало їхніх батьків, які вже літнього віку та давно хворіють. А у нас ось помер хлопець 32 роки, був переведений до реанімації на апарат штучного дихання хлопець 27 років, і таких випадків дуже багато. Тому це для нас нове, і це дуже важко.

Американські лікарі дуже професійні і намагаються емоції на роботі не виказувати, а всі емоції вони виливають вдома, коли їх ніхто, крім родин, не бачить. А зараз, коли ми всі, в принципі, без родин, то цього ніхто не бачить. Люди просто приходять додому, відкорковують пляшку чи плачуть, чи намагаються “відключитись” іншими способами – медитаціями, тощо. А на роботі ми намагаємося з усіх сил підтримувати оптимізм, намагаємося жартувати, підбадьорювати один одного і допомагати один одному пережити цю нашу також особисту трагедію в цей період.

І наскільки важлива підтримка від людей, від суспільства в цей час. Я на собі відчула кожен вечір, коли о 19-й годині люди виходять на балкони і аплодують, свистять, дудять, гупають у барабани, у сковорідки – так виражають вдячність медикам, пожежникам і всім тим, хто зараз ходить на роботу в такий ризикований та небезпечний час. Пробирає до сліз, чути цю вдячність дуже важливо і необхідно.

–        Чи багато хворіє молодих людей або ж хвороба більше вражає літніх хворих людей?

–        Це хвороба і молодих, і літніх також. Помирає, звичайно, молодих менше, ніж літніх з супутніми хворобами. Але молоді та здорові також від неї не застраховані. От я роздрукувала перелік хворих, які нині у нас на ШВЛ у реанімації, і просто вам прочитаю їхні стать та вік: 76 років чоловік, 27 років жінка, 63 роки жінка, 49 років жінка, 49 років чоловік, 40 років чоловік, 57 років чоловік, 52 роки чоловік, 47 років чоловік, 71 рік чоловік, 61 рік жінка, 54 роки жінки. Приблизно такий самий віковий та статевий діапазон спостерігається в усіх реанімаціях нашої мережі, і в інших реанімаціях, які були зараз відкриті. Це повний спектр – від 20 до 70 років. Старших за 80 років ви тут не побачите, оскільки ми таких хворих або не інтубуємо, або вони з ШВЛ залишаються в загальних палатах, оскільки ліжка в реанімаціях ми зберігаємо для молодших пацієнтів з більшими шансами на виживання.

–        Яка схема лікування у вашій практиці виявилась найбільш ефективною?

–        В моїй практиці поки що було застосовано мало схем лікування. Єдина, яку я бачила у нашій лікарні, це лікування гідроксихлорохіном. Інші дані про способи лікування в мене або від моїх колег, або з досліджень. Стосовно досліджень, можу сказати про гідроксихлорохін, про який найбільше говорять політики та у новинах – останні дослідження кажуть, що він не такий ефективний, як вважалося раніше, і навіть в деяких випадках може погіршувати показники смертності та погіршувати стан хворих, особливо тих, хто у важкому стані. З тих досліджень, в яких зазначається, що він допомагає, а досліджень з цим препаратом вже дуже багато, вони завжди невеликі, тому жодне з них не може використовуватись, як база для внесення змін у свою практику. Ті дослідження, які були успішними, в них гідроксихлорохін використовувався на більш ранніх стадіях захворювання. Тепер йдеться мова, щоб його використовувати для профілактики та для лікування на ранніх стадіях. Сподіваюсь, ці дослідження покажуть більш ефективні результати. Ще цікаве спостереження, що пацієнти з ревматоїдним артритом та червоною вовчанкою, які перебувають на хронічній терапії гідроксихлорохіном, вони не хворіють на COVID-19. Це може бути або через препарат, або через те, що їхня імунна система вже відрізняється від імунної системи звичайної людини, і це їх якимось чином рятує. Достеменно це невідомо. Для відповіді на це запитання, знов таки, необхідні подальші дослідження. Але це наштовхує на думку, що гідроксихлорохін може подавати надії на ранніх стадіях хвороби або у профілактиці.

Щодо інших препаратів, поки багато обіцяє ремдесивір. Нещодавно було опубліковане квазірандомізоване дослідження, тобто воно не ідеально рандомізоване, як ми використовуємо як еталон досліджень в медицині, а це дослідження більше 50 хворих, яким був призначений цей препарат. І ще близько 50 контрольних пацієнтів, які були за станом наближені до тих, хто отримував препарат. І ремдесивір показав досить обнадійливі результати – людей змогли зняти з ШВЛ, в них покращилось чимало показників. 68% пацієнтів на цих ліках покращили свій стан, що достатньо багато, і ми чекаємо на результати рандомізованих досліджень, які, ймовірно, стануть відомими вже протягом місяця.

Наступний препарат, який вселяє надію, це плазма реконвалесцентів (пацієнтів, які одужали від коронавірусу). Китай опублікував два дослідження – одне з п’ятьма пацієнтами, друге з десятьма, і у всіх хворих, яким призначили плазму реконвалесцентів, спостерігались покращення. Ця терапія також має обнадійливий вигляд, і найбільш дешевий. Оскільки легко зробити забір плазми у тих, хто одужав. Єдина затратна частина – зробити тестування на ВІЛ, гепатит, сифіліс та визначення титру антитіл, що нейтралізують, який має бути не нижчим за 1/640, згідно з цими дослідженнями. Тобто, у цих донорів має бути достатньо високий титр антитіл, щоби їхня плазма була ефективною.

Наступний препарат – тоцилізумаб, який застосовується під час цитокінового шторму (потенційно летальна реакція імунної системи, що полягає в неконтрольованій і не захисній функції активації цитокінами імунних клітин у осередку запалення), який саме і вбиває багатьох з цих хворих. Поки що  про нього не можу нічого сказати. Ранні показники досить обнадійливі і, сподіваюсь, він також буде ефективним у лікуванні COVID-19, чекаємо на результати досліджень.

Додаткові препарати, які не вважаються противірусними чи специфічними для COVID-19, але показують гарний ефект, це – застосування стероїдів для важких хворих на коронавірусну інфекцію з гострим респіраторним дистрес-синдромом та цитокіновим шоком. А також застосування антикоагулянтів у хворих з високим рівнем Д-дімерів та також важким перебігом хвороби. В одному з китайських досліджень застосування антикоагулянтів знизило смертність на 20% у хворих з важким перебігом хвороби та високим показником Д-дімерів.

Це основні терапії, які наразі розглядаються. Є ще багато дуже різних, які вивчаються. Такі, як івермектин, вітамін С, чекаємо на результати досліджень.

–        Що ви знаєте про роль цинку та вітаміну С у лікуванні хворих на коронавірусну хворобу?

–        З вітаміном С було два крупних дослідження. В одному високі дози вітаміну С зменшували смертність у хворих з сепсісом, тобто з дуже важкою інфекцією в цілому. Друге дослідження було рік тому, що підтвердило ефективність високих доз вітаміну С внутрішньовенно при гострому респіраторному дистрес-синдромі. Оскільки під час коронавірусу у хворих спостерігається і те, і інше, тож є привід думати, що вітамін С внутрішньовенно буде ефективним для лікування, в першу чергу, важких хворих у реанімаціях. І нині проводиться випробування саме такого способу введення вітаміну С, дуже високих доз, цим хворим. Малі дози вітаміну С – немає приводу думати, що вони якось можуть запобігти COVID-19 чи полегшать його перебіг. Кому може допомогти вітамін С – це тим, в кого є нестача цього вітаміну в організмі. Але тест на вміст вітаміну С дуже дорогий, тому дешевше придбати біодобавку з цим вітаміном і її вживати, якщо ви думаєте, що у вас може не вистачати його. Недостаток спостерігається у людей, які не їдять фрукти та овочі щоденно. Або ж у людей з хворобами – діабетом чи нирковою недостатністю. Для таких людей для нормалізації функції імунітету, і, можливо, він і вбереже людину від хвороби, просто тому, що імунна система працюватиме нормально. Але підвищені дози вітаміну С – немає таких даних, що вони якось запобігають цій хворобі. Крім того, надлишок вітаміну С ми все одно виділятимемо з сечею, він не накопичуватиметься.

–        Які застереження є під час вживання вітаміну С?

–        Дози більше 2 грам на день можуть визвати побочні ефекти – болі в животі, нудоту, діарею. А ще більші дози можуть сприяти утворенню ниркового каменю. Наша звичайна доза – близько 75 мг на день.

Щодо цинку, у минулому дослідження показали, що цинк ефективно уповільнює реплікацію вірусів, що викликають застуду. Було велике дослідження, де люди з застудою вживали цинк у льодяниках – 0,13 мг кожні дві години. І в них симптоми застуди скоротились на три дні. Також було дослідження близько 10 років тому, що цинк може інгібувати реплікацію вірусу SARS, який є майже близнюком COVID-19. Спираючись на ці дані, є надія, що цинк якось запобігатиме захворюваності на COVID-19 або робитиме його перебіг легшим. Цинк нині також вивчається. Нестача цинку в організмі – достатньо нечасте явище, але, спираючись на ці дослідження, можна намагатись вживати невеликі дози цинку, бажано не перевищувати дозу 150 мг на день. Також бажано уникнути вживання цинкових спреїв у ніс, оскільки можна втратити відчуття запахів – в нього є такий побічний ефект. І дози більше 150 мг на день можуть бути токсичними.

–        Скажіть, чи можуть бути щеплення проти туберкульозу (БЦЖ) ефективним для лікування COVID-19 чи полегшення його перебігу?

–        Дійсно, ті дослідження, які ми називаємо “екологічними”, які відбуваються на рівні цілих країн, які вийшли та проаналізували розповсюдження COVID-19 в країнах з БЦЖ та в країнах без БЦЖ, і це дослідження дуже цікаве. І також дає надію. Два дослідження розпочали на основі цього дослідження – це в Австралії та Нідерландах. Одно з досліджень дасть результати вже до кінця грудня 2020. Друге дослідження планують закінчити за два роки – до березня 2022 року. Сподіваюсь, вже до кінця грудня матиме інформацію про потенціал цієї вакцини. Вже були дослідження про те, що ця вакцина стимулює імунітет і попереджає інфекції поза туберкульозом. Приміром, у дітей з низькою вагою під час народження, які отримали БЦЖ, було помітно зниження кількості смертей від інфекцій. У дітей більш дорослого віку з щепленням було помічено пониження рівня смертності від запалення легень, від будь-яких інфекцій. Цей ефект БЦЖ нам знайомий, щеплення стимулює імунну систему, але її ефективність у боротьбі з COVID-19 все ж має бути доведено. Таких “екологічних” досліджень недостатньо, аби вже вакцину застосовувати. ВООЗ вважає, що ми не маємо достатньо даних, аби застосовувати цю вакцину для запобігання COVID-19.

–        Чи зможе карантин призупинити інфекцію та чи буде пік захворюваності під час зняття карантину?

–        Так і так. Звичайно, карантин призупиняє інфекцію – це показує досвід і Китаю, і Італії, і Америки. В нас наразі знижується в Нью-Йорку кількість нових випадків. І пік під час зняття карантину, звичайно, буде. Тому я б рекомендувала користуватись досвідом Китаю. Знаю, що у місті Гуанчжоу карантин зняли, коли протягом місяця не було виявлено жодного випадку коронавірусу. Багато говориться, що необхідно провести широке тестування на антитіла перед тим, як знімати карантин. І в першу чергу знімати карантин для людей, в яких є імунітет від COVID-19. Але треба довести, що в людей ці антитіла дійсно дають імунітет до коронавірусу – в яких титрах, в яких рівнях і які антитіла. На сьогодні позитивний тест на антитіла ще не гарантує імунітет від COVID-19. На це питання ще шукають відповіді, і таку політику тестування мають провести. Як і наш головний державний орган охорони здоров’я, я вважаю, що неможна знімати карантин водночас. Його треба знімати дуже поступово і дуже ретельно стежити за новими випадками, щоб, якщо буде спалах, можна було різко його зупинити та повернутись до обмежень. Поки є тільки досвід зняття карантину в Китаю, і вони виявились досить ефективними в подоланні епідемії.

–        Чи є критичною ситуація з масовими зараженнями в сім'ях навіть під час карантинних заходів?

–        Оскільки хвороба дуже заразна, як правило, якщо хворіє один, то інфікуються і всі інші члени родини. Таких випадків достатньо, коли ми телефонували доньці розповісти, що помер її батько, а вона каже, що напередодні померла її мати, тобто вони обидва померли від COVID-19 з різницею в один день. Також в мене був випадок, коли я намагалась виписати пацієнтку, але ніхто з її дітей не міг приїхати її забрати, оскільки всі її рідні лежали з коронавірусом і почувалися настільки погано, що ніхто не міг приїхати. Ці випадки, внаслідок високого ступеню заразливості хвороби, спостерігаються. Якщо люди не поводитимуться дуже обережно навіть тоді, коли ще почуваються добре, то таких родинних заражень ми спостерігатимемо дуже багато. Людина максимально заразна за кілька днів до появи симптомів і перші кілька днів, коли симптоми проявилися. В цей час вона в оточення виділяє найбільшу кількість вірусу. Якщо ми не поводитимемося обережно з нашими родичами і з тими, з ким живемо, навіть коли почуватимемося добре, ми все одно їх заражатимемо.

Щодо карантину ще хотілося б сказати про показники, які нам просигналізують, що можна знімати карантин. Це питання поставили колишньому очільнику CDC – нашого головного органу з охорони здоров’я. Напряму він не відповів, але сказав важливе, що ми можемо зняти карантин, коли ми точно знаємо, що готові до нової хвилі. Для цього має бути повсюдне тестування, доступне будь-якому хворому з найменшими симптомами та хворим перед випискою, для підтвердження, що в них більше немає хвороби. Що в нас будуть повністю оснащені лікарні, як захистом для лікарів, так і необхідним устаткуванням для пацієнтів. І коли в нас будуть ізоляційні площі, де можна покласти людей з діагнозом, аби не повертати їх додому, де вони заражатимуть своїх близьких. А нова хвиля неодмінно трапиться після послаблення карантину.

–        Що ви вважаєте найбільшою небезпекою розповсюдження вірусу?

–        У нас в Нью-Йорку великим джерелом інфекцій є метро, яке так і не зачинили, оскільки в багатьох людей власного транспорту немає, а діставатись до роботи необхідно. Якщо зачинити метро, місто буде паралізоване, оскільки для більшості ньюйоркців – це основний спосіб пересування. На жаль, захворіли багато працівників метро, тому замість того, щоб пустити потяги частіше і таким чином розрідити натовп, довелось навпаки збільшити інтервал руху потягів. У нас зараз метро їздить набагато рідше і у вагони набивається більше людей, і ризик інфекцій підвищується. Звичайно, якщо б можна було вигадати якийсь альтернативний спосіб пересування, де люди не будуть щільно стояти в одному вагоні, для тих, хто не може працювати з дому, то це дуже б допомогло. Якщо є можливість закрити метро, це було б дуже добре, але в Нью-Йорку це неможливо.

–        Чи є небезпека того, що вакцина від COVID-19 взагалі ніколи не буде створена?

–        Звичайно, дуже тривожними є новини з Південної Кореї та Китаю про те, що хворі, які одужали і мали негативний тест, тепер знову виявляються позитивними на вірус. Сподіваюсь, що це просто справа тесту, і що ті мазки, які дали негативний результат, були взяті неякісно. Я знаю, що ВООЗ нині розслідує це явище. Знаю, що це не сходе на повторне захворювання, оскільки вони не мають симптомів, вони почуваються добре. Якби була реінфекція, симптому були б. Це, ймовірно, або реактивація вірусу, або неякісно взятий мазок. Важливо розуміти, що позитивний ПЛР-тест ще не означає заразність. Він може показати часточки вірусу, які можуть бути нежиттєздатними. Тому в цих людей, хто одужав, часточки вірусу можуть залишатись у носоглотці, але вони не життєздатні. В мене сподівання, що саме так і виявиться, і що імунітет від коронавірусу є, і люди не заражуватимуться повторно. Що непокоїть, так це те, що імунітет може бути нестійким. На прикладі імунітету до MERS та SARS, які також були масштабними епідеміями. До MERS антитіла зникали дуже швидко, протягом трьох місяців після інфекції, а від SARS починали знижуватись за чотири місяці після інфекції. Якщо у COVID-19 буде така ж тенденція, тоді питання можливості вакцини та тривалого імунітету взагалі під сумнівом. Але я оптиміст, і вірю, що імунітет від COVID-19 існує, і вакцина від нього буде, оскільки, якщо не буде, тоді важко собі уявити взагалі наше життя у постпандемічний час.

Спілкувався кореспондент ТСН.Тиждень Андрій Цаплієнко

Дивіться також інтерв'ю з Валентиною Голобородько від 5 квітня:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *