Вітер сприяє поширенню вогню у Житомирській області: місцеві висувають версії і рахують збитки

Сильний вітер став новим випробуванням для рятувальників, які гасять лісові пожежі в Житомирській області, його пориви подекуди сягають до 20 метрів за секунду і  від цього осередки, які ледве тліли, спалахують з новою силою.

Димова завіса у напрямку села  Жолудів, де  у прикордонній з Білорусією зоні один з осередків лісової пожежі, яку досі не вдається приборкати. Саме  сюди кинули  рятувальників з Тернопільщини та Івано-Франківщини. Вони прибули на підкріплення своїм житомирським колегам, які вибиваються із сил.

Щоб пожежа не охоплювала нові площі, рятувальники намагаються взяти осередки займання у кільце. А ще використовують контрольований вогонь – через вигорілі ділянки полум'я вже не поширюватиметься. І пустити зустрічний вогонь, отут, по їх інформації, вже нема куди йти, воно не вийде. «Залишається 9 осередків горіння, з яких 5 локалізовано, а на 4 осередках продовжуються роботи», – каже перший заступник керівника управління ДСНС у Житомирській області Василь Кучин.

Вогонь гасять із землі і з повітря. Але погода дуже суха, а  поривчастий вітер розносить іскри і  роздмухує полум'я знову і знову.  Навіть приблизно порахувати завдані збитки поки що не можливо. «В сезон (грибів і ягід – ред.) тут дуже багато пенсіонерів, це для них такий додатковий спосіб  виживання, додаткового  прибутку. Легко можна 500  грн  в день  заробити», – каже житель с.Бережесть Олександр Куліш

 Та зараз ліс мертвий і місцеві  припускають – це навмисні підпали.  Мовляв, обгорілу деревину  використовують для виробництва деревного вугілля. «Підпалюють  дерева, вони вигарають і потім легше їх списують.  Їх вирізають і це обходиться дешевше тим, хто  скуповує  ділянку на вирізування дерев», – припускає чоловік.

А ще селяни підозрюють – випалені ділянки невдовзі продадуть під землеробство, але чиновники це спростовують. Кажуть на місці вигорілого лісу  –  посадять  новий. «Земля не  буде продаватись,  це буде все  відновлено, займатися цим  буде лісова агенція» – каже в.о. голови Державної  екологічної інспекції України Єгор Фірсов.

А як відновити втрачене житло і все нажите – поки й гадки не мають мешканці сіл   Личмани, Магдин, Острови. За попередніми даними, там  згоріло  вісім  десятків хат, у 40-ка жили люди.

Поки погорільців прихистили  – кого родичі, кого односельці, хтось ночує у церкві. Волонтери  їм привозять їжу та  одяг. Але люди просять  допомогти з будівельними матеріалами. «Робочі руки, все є. Люди хочуть залишитися, люди хочуть відбудовуватися, потрібні  будівельні  матеріали, питання навіть  не  в цеглі, а в лісі, потрібен ліс», – каже місцевий житель Сергій Горбач.

Чиновники поки що лише обіцяють. Натомість уже  відгукнулися кілька спонсорів, які  готові підтримати земляків.

Кореспондент Олена Кузнєцова

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *