Страсна п'ятниця: традиції, звичаї та прикмети

17 квітня 2020 року у православному календарі Страсна п’ятниця (Стражденна, Велика, або Свята). Це найстрогіший день Страсного тижня. День покаяння та молитви.

Цього дня християни згадують страждання Ісуса Христа, смерть Спасителя на хресті та поховання його тіла після розп’яття. 

Як відомо, Ісуса Христа розіп’яли у п’ятницю, напередодні свята Пасхи. 

Розп’яття на хресті вважалося найганебнішою стратою – так страчували розбійників, бунтівників, убивць. 

Коли розпинали Спасителя, він молився за його мучителів, говорячи: “Отче, прости їм, бо вони не знають, що роблять”. При хресті Спасителя стояли Матір Його, апостол Іван, Марія Магдалина і ще декілька жінок, які вшановували його.

Ісус Христос, побачивши Матір Свою і Івана, якого особливо любив, говорить Матері Своїй: “Жінко, ось син Твій”. Потім говорить Івану: “Ось мати твоя”. Під час страждань Спасителя на Голгофі сталося знамення. З тієї години, як Спаситель був розп’ятий, сонце затьмарилося і настала темрява всією землею, і тривала до самої смерті Спасителя. 

Згідно з канонами в цей день є правила, яких слід дотримуватись.   

В цей день забороняється: працювати у домі,  прибирання завершували у Чистий четвер, готувати не торкаючись гострих предметів ; працювати на землі, розважатися, відвідувати заходи, веселитися та відмовитися від усіх косметичних процедур. 

У Страсну п’ятницю віряни можуть помолитися і дозволено випікати паски.  За повір’ям, спечені паски або хліб саме цього дня паски є особливо корисними та залишаться свіжими надовго.

За традицією цього дня чистити домівку “страсним вогнем”. З церки після служби додому приносять 12 свічок. Їх запалюють і лишають, поки ті самі не догорять. 

У цей день християни утримуються від їжі протягом дня, бо це приготування себе до Великодня духовно та фізично. Однак, дозволяється трохи води та хліба після того, як відбудеться винос Плащаниці у церкві (після другої години дня). Зазвичай обідають після повернення із церкви, але не можна їсти рибу, тільки пісні страви. 

У багатьох країнах світу Страсна п’ятниця — вихідний день. 

Нагадаємо, у ПЦУ розповіли, як самостійно освятити паску та як правильно молитися вдома.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *