7 травня: який сьогодні день, свято, прикмети, традиції, День ангела

Який сьогодні день 

7 травня  —  Всесвітній день дітей СНІДу, День радіо.

День радіо

День 7 травня увійшов в історію світової науки і техніки як День народження радіо. Саме в цей день в 1895 році на засіданні Російського фізико-хімічного товариства 35-річний російський фізик Олександр Степанович Попов виступив з доповіддю і демонстрацією створеного ним першого в світі радіоприймача, здійснивши перший сеанс радіозв’язку.

Перший апарат Попова виявляв випромінювання радіосигналів, що посилаються передавачем, на відстані до 60 м. Можна було передати позивний з однієї кімнати в іншу. 

Своє повідомлення Попов завершив такими словами: “На закінчення можу висловити надію, що мій прилад при подальшому удосконаленні може бути застосований до передачі сигналів на відстань за допомогою швидких електричних коливань, як тільки буде знайдено джерело таких коливань, що володіють достатньою енергією”. Вчені мужі аплодували йому — і від 1925 року цей славний день вважається днем ​​народження радіо.

Попов разом із соратниками (з них перш за все слід згадати радіотехніка Петра Рибкіна) постійно займався удосконаленням свого апарату. І через рік він першим у світі зумів передати азбукою Морзе на відстань 250 м повідомлення, яке складалося з двох слів — “Генріх Герц”. Так учений хотів віддати данину поваги недавно померлому німецькому колезі, який довів існування електромагнітних хвиль.

Як зазначено у Вікіпедії, ця версія піддається критиці: її противники вказують, що перший сеанс радіозв’язку здійснив першовідкривач радіохвиль Генріх Герц, а приймач Олександра Попова був лише вдосконаленою модифікацією приймача Олівера Лоджа.

Яке православне (церковне) свято сьогодні

7 травня — мученика Сави Стратилата; преподобного Олексія Печерського; “Молченської” ікoни Божої Матері.

Сава Стратилат

Сава Стратилат — ранній християнський священномученик 3-го століття. Він походив з готського племені, а завдяки своїй хоробрості він досяг високого чину воєводи-стратилата і служив при імператорі Авреліані.

З юності Сава був християнином і ревно дотримувався заповідей Христа, допомагав бідним, відвідував у темницях ув’язнених християн. Отримав від Бога дар творити чудеса, іменем Христа зцілював недужих, виганяв бісів.

Коли імператор дізнався, що його воєначальник — християнин, вимагав від нього зректися Христа. Мученик скинув із себе воїнський пояс і сказав, що ніколи не відречеться від своєї віри. Після різноманітних катувань, які святий Сава мужньо переніс, його 272 року втопили в ріці Тібр. Бачачи його муки, в Христа повірили 70 воїнів, яких одразу ж стратили.

Преподобний Олексій Печерський

Олексій, затворник Печерський (13 століття, Київ) — давньоруський православний святий, чернець Печерського монастиря. Преподобний. Подвизався в Антонієвих печерах в Києві.

Час життя цього святого, як і всіх Печерських святих, що жили під час монголо-татарської навали, можна датувати досить умовно, небагато відомостей збереглося і про його життя.

Вперше згаданий на карті Ближніх печер 1703 року. У 1795 році на місці його останнього спочинку позначені мощі “преподобного Олексія, що почиває в затворі” (в 1744 році тут помилково вказано “преподобний Максим затворник”, а в 1769-1789 рр.”Святий Максим”).

День ангела сьогодні

День ангела (іменини) сьогодні святкують: Олексій, Валентин, Євсей, Єлизавета, Леонтій, Лонгін, Неон, Пасікрат, Савва, Станіслав, Фома, Людмила, Людомира.

Які народні прикмети і традиції сьогодні

Традиції: 

У народному календарі дата 7 травня отримала назви Cавин день, Овсій — овес відсій, Сава. До цього дня потрібно було закінчити посів вівса.

Прикмети:

Золотий захід сонця — найближчими днями опадів не буде.
Якщо на березі з’явився цвіт — настав час сіяти овес.
Полетів пух з верби та лози — настав термін пізнього посіву вівса.
​Народжені 7 травня наділені хорошим здоров’ям і даром перемагати зло.
Сни проти 7 травня здійсняться нешвидко. Розповідати про них нікому не можна.

Що не можна робити в цей день

Якщо день видався дощовим, то на землі краще не працювати і нічого не садити, інакше буде багато бур’яну.
Якщо калина ще не зацвіла – не варто сіяти пізні ярі.
Краще не збирати трави, вони не будуть лікувальними.
Не можна сваритися, щоб не засмучувати душі мертвих близьких.
У цей день небажано з’ясовувати стосунки на роботі та вдома.

Що сталося цього дня

1663 — в центрі Лондона відкрився Королівський театр. Через дев’ять років будівля згоріла, але була наново відбудована на попередньому місці, на Друрі-Лейн. Ніні — це найстаріший театр Англії.
1785 — француз Жан-П’єр Франсуа Бланшар разом з американцем Джоном Джеффрісом уперше у світі перетнули Ла-Манш на повітряній кулі.
1824 — у Відні відбулась прем’єра Дев’ятої симфонії Людвіга ван Бетховена.
1832 — Греція проголосила незалежність.
1861 — штат Теннессі прийняв рішення про відокремлення від США.
1875 — підписання російсько-японського договору про обмін територіями, за яким Курильські острови переходили від Російської імперії в склад Японії в обмін на острів Сахалін.
1887 — американець Томас Стівенс завершив першу навколосвітню подорож на велосипеді. Він проїхав 13500 миль і був у дорозі більше трьох років.
1890 — в Російській імперії переглянуті закони 1882 та 1885 років про працю малолітніх і підлітків в бік їх погіршення: для малолітніх допускалась 9-годинна праця, а також робота на свята з дозволу інспекції; дозволялась нічна праця підлітків; роботодавці також отримали право звільняти працівника за неявку на роботу більше шести днів на місяць тощо.
1895 — в Санкт-Петербурзі російський фізик та електротехнік Олександр Попов продемонстрував винахід, який став прототипом радіо.
1920 — на другий день по закінченню Зимового походу головних сил Армії УНР, 6-та Січова дивізія Армії УНР в авангарді союзних українсько-польських військ вступила до Києва, з якого відступили окупаційні війська московської комуни.
1937 — Німеччина та Італія оголосили про створення військового союзу, відомого як “Вісь Рим-Берлін”.
1945 — о 2 год. 41 хв в Реймсі, в штаб-квартирі генерала Дуайта Ейзенхауера був підписаний акт про безумовну капітуляцію Німеччини
1946 — в Токіо заснована компанія “Токіо цусін когьо” (“Токійська компанія телезв’язку”), згодом — “Sony”.

1954 — уряди США, Франції і Великої Британії відмовились прийняти СРСР у члени НАТО
1956 — міністр охорони здоров’я Великої Британії відмовився почати кампанію боротьби з палінням, заявивши, що він не певен в його шкоді.
1984 — в Москві КГБісти схопили на вулиці Андрія Сахарова і доставили в Горьківську обласну клінічну психіатричну лікарню ім. Семашка.
1995 — Національний банк України випустив монету вартістю 200 тисяч карбованців.
1996 — на Каннському кінофестивалі пройшла прем’єра фільму Люка Бессона (Luc Besson) “П’ятий елемент”.
2016 — у Полтаві відкрили перший у світі повноцінний пам’ятник гетьману Івану Мазепі.

 Хто народився цього дня

1833 — Йоганнес Брамс, видатний німецький композитор, піаніст, диригент.
1840 — Петро Чайковський, український і російський композитор, диригент, музично-громадський діяч.
1861 — Рабіндранат Тагор, бенгальський прозаїк, поет, драматург, композитор, Нобелівський лауреат (1913). Автор державних гімнів Індії та Бангладеш.
1885 — Микола Кащенко, український біолог.
1896 — Павло Александров, український і російський математик.
1946 — Володимир Бортко, кінорежисер (“Собаче серце”, “Бандитський Петербург”, “Майстер і Маргарита”, “Тарас Бульба”).

Читайте також: 6 травня: який сьогодні день, свято, прикмети, традиції, День ангела

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *