10 червня: цікаві факти, народні звичаї та прикмети

Тиждень після Трійці для стародавніх українців був особливим, адже вважалося, що саме протягом цього часу по землі ходять русалки та душі померлих родичів, які можуть завітати у гості. Тому цей тиждень і називав Русалії або Нявська неділя, яка 2020 року триватиме до 14 червня включно.

Одразу зауважимо, що русалка з хвостом це європейський “імпорт”. Слов’янські та, відповідно українські русалки безхвості. Серед українців й донині існує безліч легенд і повір'їв про русалок та мавок. Ті та ті – фактичне уособлення сил природи, які чимось схожі на грецьких дріад, духів дерев. Цікаво, що на Житомирщині русалок іменували “золотими попами”.

У народній уяві русалки та мавки дуже красиві молоді дівчата з розпущеним волоссям (саме це і видавало у них представників потойбічної сили, адже молодій жінці не гоже було ходити, не сховавши волосся). Ще одна ознака мавок та русалок це дуже тонка талія.

У Карпатах мавки називалися нявками й в них була одна моторошна деталь, за якою можна було упізнати представницю іншого світу. Мовляв, якщо поглянути на нявку ззаду, то можна побачити її нутрощі. Русалками, нявками та мавками ставали дівчата, які померли у період Зелених свят, а також нехрещені та утоплениці.

Ще один персонаж цього періоду це полудниця. Це жіночий дух, який уособлює сонячний удар. Мовляв, так сонце і поле карають тих, хто працює в полудень під час найбільшої спеки. Іноді полудниця зображалася з серпом або косою. Подекуди полудницю вважали різновидом русалки.

Також полудниці наділялися і функціями охорони, приміром, вони оберігали хлібні поля. Вважалося, що під час Русалчиного тижня добре ворожити та звертатися до природних стихій.

Український народний прогностик:

Літо пробіжить, як один день.
Що влітку вродить зимі знадобитися.
Вранці роса й туман на добру погоду.
Чим більше роси, тим жаркіший день
Глухий грім на тихий дощ, голосний на зливу.
Якщо вітер довго віяв з одного, боку, але раптово змінив напрямок, то скоро задощить.
Якщо на небі хмара, а метелик-кропив'янка вже вилетів, то скоро проясниться.
Якщо поникли квітки картоплі, то бути негоді.

Читайте також: Що зірки нам пророкують: гороскоп на 8-14 червня 2020 року

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *