• Ср. Лип 24th, 2024

Gazeta.vn.ua

Останні Новини Вінниця

«Ми зробили повністю автономні дрони»: вінницькі розробники підняли в повітря свій перший рій з FPV – 20 хвилин Вінниця

ВідФролова Марія

Тра 14, 2024
«Ми зробили повністю автономні дрони»: вінницькі розробники підняли в повітря свій перший рій з FPV – 20 хвилин Вінниця

Андрій Турко з FPV-дроном

  • Одна з команд вінницьких розробників FPV створила плату автономного польоту та спеціальний застосунок і змогла одночасно підняти в небо п’ять дронів.
  • Розробники кажуть, що їхній рій повністю автономний і після злету може знищувати цілі без участі операторів

«Перший наш рій дронів поїде на передову найближчим часом», — розповідає вінницький розробник Іван Олішевський. Разом з партнером Андрієм Турко ще на початку великої війни вони запустили виробництво FPV-дронів для українських військових. За цей час на фронт потрапило близько 700-800 їхніх «пташок».

Починали зі звичайних FPV, здатних нести півтора кілограма вибухівки. Її з дронів або скидали на ворожу піхоту чи техніку, або дрони працювали як камікадзе, врізаючись в потрібні об’єкти та вибухаючи. 

— Ми одразу зрозуміли, що FPV на цій війні відіграватимуть дуже важливу роль, тому почали збирати саме їх. Спочатку всі компоненти були китайськими. Але одного дня китайський ринок може для нас закритися і ми маємо бути готовими до цього. Тому українські розробники, і ми зокрема, працюємо над тим, щоб деталі були локальними. У принципі, більшість компонентів для FPV-дронів сьогодні вже виготовляються в Україні, — розповідає Андрій Турко. 

Відео дня

 

За словами вінничан, ринок FPV насичується добре, але при цьому нікуди не дівається інша велика проблема, а саме нестача підготовлених операторів. Андрій каже, що отримати дрон тому чи іншому підрозділу зараз куди простіше, аніж навчитися вправно ним керувати. Через це багато БПЛА не виконують своїх задач, розбиваючись чи гублячись на шляху до цілі.

— Який ми знайшли вихід з цієї ситуації? Зробили дрони повністю автономними, — продовжує Андрій Турко. — Довгий час наша команда працювала над створенням власної платформи, завдяки якій дрону можна прописувати маршрут і відправляти його на місію. Після підняття його в повітря, людині не треба ним керувати, адже він летить сам і робить те, що ми в нього запрограмували. 

«Ми зробили повністю автономні дрони»: вінницькі розробники підняли в повітря свій перший рій з FPV – 20 хвилин Вінниця

Іван Олішевський каже, що спеціально під цю задачу вони розробили плату автономного польоту та мобільний застосунок. Згадана плата додатково встановлюється на FPV, а через застосунок дрон отримує команди, які має виконувати.

— Та головне тут те, що за допомогою нашої плати та застосунку можна відправляти на завдання багато дронів одночасно. Мова йде про рій дронів, — продовжує Іван. — На полігоні ми одночасно підняли в повітря п’ять дронів. Усі вони мали свої задачі, прописані у додатку. За допомогою нейромережі наші дрони знають одне про одного все, тому можуть спілкуватися між собою та передавати інформацію. 

У застосунку, який показали журналісту розробники, можна обирати кількість дронів, які полетять виконувати завдання. Перед відправленням кожному з них прописується місія. Для цього на електронній мапі прокладається детальний маршрут: політ до цілі й зворотний шлях. За необхідністю вказуються точки скидання боєприпасів. 

«Ми зробили повністю автономні дрони»: вінницькі розробники підняли в повітря свій перший рій з FPV – 20 хвилин Вінниця

У додатку можна обрати послідовність, за якою дрони летітимуть, їхню висоту, швидкість та побудову рою, наприклад, під час польоту вони сформуються у клин чи трикутник з тією, чи іншою відстанню один від одного. 

— Людині потрібно втручатися в процес лише тоді, коли вона хоче в реальному часі змінити маршрут чи інші деталі польоту. В усьому іншому — дрони автономні, — говорить Іван. — Це означає, що для польоту дронам не потрібен зв’язок, лише захищений GPS. 

Андрій розповідає, що після публікації відео автономного польоту рою, до них почали звертатися військові. Зараз вінничани підгодовували перші п’ять FPV-дронів для одного з підрозділів й найближчим часом їх відправлять на передову. 

— Ми віримо, що все працюватиме і такий підхід добре себе зарекомендує. Звісно, надалі ми лише удосконалюватимемо нашу систему. У перспективі це може бути і 20, і 50, а можливо навіть і сто дронів, які зможуть одночасно знищувати ворога. При цьому там настільки легке керування, що з ним зможе впоратися навіть дитина, — запевняє Андрій Турко. 

Читайте також:

Запустили масштабний волонтерський проєкт «Подільські дрони». Мета — збирати по тисячі FPV щомісяця

«Приємно відчувати, що ти щось зробив». В Агрономічному плетуть сітки для захисників

Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.

Джерело: vn.20minut.ua

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *