Карантинне півріччя: як виживає малий бізнес та коли чекати нової хвилі банкрутств

Україна у режимі карантину живе вже понад пів року. Спочатку в березні його запровадили тільки на три тижні. Потім посилили. Потім іще. Це важке півріччя повісило табличку “Зачинено” на що п'яте українське підприємство. Здебільшого – це дрібний та середній бізнес, який у Європі становить основу національних економік.

За прогнозами експертів, осінь може стати початком нової хвилі банкрутств у малому бізнесі. Про це йдеться в сюжеті ТСН.Тижня.

Для дрібних бізнесменів карантинне півріччя – це перехід через прірву по мотузці. І ця мотузка горить. Але ці хлопці не втрачають надії без державної допомоги і намагаються не лише вижити, а й стати кращими. Але в Україні табличка “зачинено” може з'явитися навіть на ще вчора успішному маленькому підприємстві.

Весняні обіцянки від держави про допомогу загубилися в портфелях урядовців і так і не стали реальністю. Замість одноразових, але миттєвих виплат всім, хто зачинився, як в європейських країнах, в Україні вводили нові побори. Це повний абсурд – хочеш знижку на оренду від власника офісу – мусиш за кілька тисяч гривень купити у держави довідку про те, що ти дійсно зачинився через карантин.

Бюрократія така жахлива, що обіцяні кредити для підтримки бізнесу змогли оформити лише 10% підприємців. Разом із цим, кожному четвертому малому бізнесмену в допомозі відмовили. За час карантину назавжди зачинилися близько третини ресторанів та барів, кожен п'ятий малий бізнес сильно постраждав чи просто загинув.

Бізнес Владислава Савченка почався там, де у інших він закінчувався. Ідея проста – клієнт замість витрат часу та нервів в дорожніх корках та магазинних чергах замовляє все необхідне в інтернет-супермаркеті. І головна фішка – замовлення привозять через півтори години.

Владислав задоволений, бо його бізнес набирає обертів. З 400 найменувань продуктів на початку карантину інтернет-супермаркет виріс до 3 тисяч. А інвестиції в 10 мільйонів бізнесмен планує повернути вже через рік.

“Карантин та криза – це час можливостей. Ми зробили неможливе. Ми сформували бізнес за 14 днів. Він працює досі, розвивається, им поглинаємо зараз конкурента який займається тією ж справою”, – каже Владислав Савченко.

Сьогодні експерти заявляють, що великі торгові мережі – чи не єдині, хто зміг виграти в умовах карантину.

“В період карантину мікробізнес отримав надзвичайні збитки, а великий бізнес – додаткові прибутки. В той час, коли було закрито мікропідприємництво, великі мережі рітейлерів перетягли їхній заробіток собі”, – каже економіст Сергій Доротич.

Бізнесмен Дмитро Федченко переводив в онлайн таку суто тактильну річ, як купівля меблів. Красиві столи та шафи роблять не ви Китаї, а під Києвом і збирають прямо у замовників вдома. Така стратегія виявилася правильною. В компанії, що починалася з двох працівників та двох тисяч гривень інвестицій, зараз працює 24 співробітники.

Але це – нетипова ситуація. Кожен п'ятий малий бізнес сильно постраждав чи просто загинув. Це не дуже помітно – зачинити ФОП під час карантину ще важче, ніж отримати рятівний кредит. Щоб не платити податки, мертвим підприємствам в Інтернеті пропонують послугу миттєвого закриття ФОП за 15 тисяч гривень.

Осінь може стати початком хвилі нових розорень для власників малого бізнесу. Причиною можуть стати касові апарати – їх від 1 жовтня почнуть поступово запроваджувати для фізичних осіб-підприємців. Витрати на цей апарат та бухгалтера можуть сягнути 80 тисяч гривень на рік.

Для багатьох ФОПів дешевшою альтернативою може стати робота в тіні. Де замість податків та касових апаратів доведеться платити хабарі. Знайти роботу тим, чий бізнес остаточно помер, восени буде важче – вакансій вже на третину менше, а вимоги до кандидатів стають все жорсткішими.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *