Суркіси проти "ПриватБанку": що ухвалив суд і яка доля 250 мільйонів доларів

Столичний апеляційний суд зобов’язав “ПриватБанк” виплатити родині Суркісів понад сім млрд грн (250 млн доларів) і залишив у силі рішення, яке у лютому ухвалив Печерський суд Києва.

Про це йдеться в сюжеті ТСН.19:30.

Справа тягнеться від 2016 року, коли був націоналізований “ПриватБанк”, а Національний банк України визнав, що Суркіси пов’язані з цією установою. Відтоді родина оскаржує це рішення у судах і розморозити чверть мільярда доларів – це кошти, які були на депозитних рахунках компаній, повязаних з братами Ігорем та Григорієм Суркісами.

Офіційних заяв від НБУ та “ПриватБанку” щодо рішення суду на сайтах установ немає.

Свою позицію озвучило Міністерство юстиції:

1. У лютому 2017 року судом забезпечено позов іноземних компаній та винесено ухвалу, якою встановлено обов’язок ПАТ “КБ “ПриватБанк” щодо належного виконання умов договорів. Саме тоді суд вирішив, що депозити повинні обслуговуватися безперешкодно. При цьому рішення суду не передбачає стягнення коштів і має зобов’язальний характер.

2. У квітні 2017 року за апеляційною скаргою ПАТ “КБ “ПприватБанк” вказана вище ухвала була переглянута та залишена без змін Апеляційним судом м.Києва.3. На підставі заяви ПАТ “КБ “ПприватБанк”, поданої у 2019 році, державний виконавець звернувся до суду щодо роз’яснення ухвали про забезпечення позову. Відповідне роз’яснення було надано і в подальшому було оскаржено до Апеляційного суду м.Києва, який відмовив у задоволенні апеляційної скарги. Однак, клопотання надати роз’яснення судового рішення і подальші скарги не змінили і не могли змінити ухвали, винесені у 2017 році. Закон не дозволяє “роз’ясненню” скасувати дію судового рішення, винесеного три роки тому.

4. Згідно з положеннями Цивільного процесуального кодексу України, зазначена ухвала суду апеляційної інстанції не підлягає оскарженню в касаційному порядку.

5. Щодо подальших дій Міністерства юстиції. Мін’юст як орган, який виконує судові рішення, жодних мільярдів з “ПриватБанку” зараз стягувати не буде, адже не було і немає судового рішення про стягнення цих грошей з банку. Таке розгортання подій буде можливим лише у тому випадку, якщо офшорні компанії подадуть позови до суду про стягнення грошей (у разі відмови банку повертати їх з депозитів) і отримають судове рішення, яке підлягає примусовому виконанню.

У Мін’юсті зазначили, що їхнє завдання – виконувати судові рішення. Відомство не впливає на судову систему, яка є незалежною і не втручається у суперечку двох суб’єктів господарювання.

Нагадаємо, 18 квітня 2019 року Окружний адміністративний суд міста Києва ухвалив рішення про незаконність націоналізації “ПриватБанку” через порушення процедури, яка визначена на законодавчому рівні. На інформацію одразу відреагували в НБУ та самому “ПриватБанку”. Перші заявили, що рішення адмінсуду не вплине на економічну стабільність держави, у “ПриватБанку” теж переконували, що робота фінустанови ніяк не порушилася і продовжує бути стабільною.

Своєю чергою тодішній президент України Петро Порошенко з цього приводу скликав засідання РНБО, де доручив Службі безпеки та Генеральній прокуратурі після завершення всіх необхідних судових процедур оцінити, чи є підстави для порушення кримінальної справи щодо суддів.

Суди в цій справі ще тривають.

Рішення про націоналізацію банку державою було ухвалено 18 грудня 2016 року. Причина – нестача в капіталі “ПриватБанку”, яку виявили за результатами стрес-тестування. Після цього колишній співвласник “ПриватБанку” Ігор Коломойський подав позов до суду та пояснив це тим, що питання націоналізації фінансової установи для нього є принциповим. 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *