Нафтове піке: що кажуть експерти про причини та наслідки обвалу цін на чорне золото

Пандемія коронавірусу та нафтова війна між РФ та Саудівською Аравією обвалили ціни на нафту усіх еталонних марок до небаченого в історії рівня: до нуля, а потім від’ємного значення.  

Які причини такого обвалу, як така ситуація на нафтовому ринку вплине на світову економіку, Україну та хто від цього буде у виграші, ТСН.ua зібрав коментарі провідних експертів.

Заслужений економіст України та посол в Японії Сергій Корсунський

Причини обвалу

Заслужений економіст України та посол в Японії Сергій Корсунський в коментарі ТСН.ua розповів, що причиною цього явища стало перенасичення ринку у зв’язку з пандемією коронавірусу, фактичне зупинення світової економіки і транспортного, у першу чергу, авіаційного сполучення.

На думку Корсунського, тенденції до різкого скорочення споживання, які спостерігалися протягом останнього місяця, супроводжувалися справжньою ціновою війною на нафтовому ринку між Саудівською Аравією і Росією.

“В результаті перенасичення ринку досягло безпрецедентних масштабів, і країни ОПЕК+ за участі Трампа узгодили скорочення видобутку на 20 млн. барелей на день з 1 травня. Проте, як свідчать результати торгів, навіть це не зупинило подальшого падіння. Водночас, трейдери очікують, що протягом травня ринок повернеться до нової “нормальності” і фьючерсні контракти на червень торгуються на рівні приблизно $20 за барель”, – каже економіст.

Кому це вигідно

Негативні ціни на нафту, за словами Корсунського, дуже вигідні кінцевим споживачам. Проте, якщо ця тенденція продовжуватиметься, “слід очікувати масового банкрутства дрібних американських виробників сланцевої нафти й консолдіації” активів нафтового сектору США.

Водночас, для Росії подібний сценарій є вкрай негативним. Наразі не йдеться про “падіння” російської економіки, зважаючи на значні, у сотні міль’ярдів доларів резерви, накопичені за останні декількох років, проте їх скорочення стане серйозною проблемою вже протягом року-двох. Що стосується України, то настав час зробити запаси дешевої нафти. Нам вона дуже знадобиться після карантину, підсумував Корсунський.

Експерт у нафтогазовій сфері та економічних питаннях Роберт Родванскі

Причини обвалу

Це сталося через те, що у світі суттєво зменшилося споживання нафти через карантинні заходи задля недопущення поширення нового коронавірусу COVID-19. Тож тепер уже видобувники (продавці) нафти платять переробникам (покупцям), аби ті лише забрали сировину й звільнили ємності, адже технологічний процес не дозволяє блискавично призупинити видобуток. Нафту не можна просто кудись вилити, бо це загрожує екології. Навіть якщо її спалити, то це також затратно – її, скажімо, треба вивезти на електростанцію.

“Нині американці на своєму ринку, китайці на своєму ринку доплачують нафтопереробникам, щоб ті забрали надлишкову нафту й швидко її переробили. Неважливо, куди й у що – головне, щоб розвантажити, щоб не створити колапс у системі. Тобто потрібно розвантажити ємності в портах, танкери, щоб видобувна інфраструктура могла поступово знизити видобуток, без аварій. Тому американці, китайці готові доплачувати гроші покупцях нафти, щоб покупці за додаткову премію забрали зайву нафту з ринку”, – пояснює експерт.

Головна небезпека для Росії

За словами Роберта Родванскі, головна небезпека для Росії, як для нафтовидобувної країни, полягає в тому, що їй доведеться різко в аварійному режимі глушити нафтовидобуток. Такого не відбувалося навіть під час розпаду Радянського Союзу.

Як ситуація вплине на Україну

На думку експерта, для України наслідки обвалу цін на нафту будуть незначними. “Наслідки для України взагалі будуть мінімальними. До України ця ситуація не має прямого відношення, бо вона не має диверсифікованого нафтового чи супутніх ринків. Тому в Україні ціна на нафту та нафтопродукти слабо пов'язана зі світовими тенденціями. Звісно, зв'язок зі світовими цінами на нафту в Україні є. Проте цей зв'язок не працює синхронно. І тим паче, швидко не працює”, – сказав Роберт Родванскі.

Представник в МВФ від України Владислав Рашкован

Причини обвалу

Падіння попиту на нафту у зв'язку з всесвітнім карантином знизило побутове споживання, зокрема у зв'язку з закінченням опалювального сезону. Автовласники зменшили споживання в рази. Важливим фактором також є обмеження пасажирських і промислових авіарейсів. У багатьох країнах спад економічної активності теж знижує попит.

Росія вийшла з угоди ОПЕК +, а Саудівська Аравія замість зниження видобутку, вирішила її підвищити. За Саудівською Аравією такий же крок зробили і інші учасники, побоюючись зниження цін в майбутньому і бажаючи продати більше нафти прямо зараз. Таке скоординоване безумство привело до подальшого обвалу цін на нафту до двадцятирічних мінімумів. 10 днів тому країни ОПЕК + все ж досягли нових принципових домовленостей про умови скорочення видобутку нафти (десь на 10%). Але ці домовленості почнуть діяти тільки з травня, і відповідно до них країни тільки поступово будуть знижувати видобуток.

Як результат перевищення пропозиції над попитом прямо зараз, яке треба або переробляти, або зберігати, чекаючи більшого попиту в майбутньому. А ми пам'ятаємо, що, якщо ви купили цей контракт, то нафту треба кудись закачувати, а закачувати нікуди – сховища нафти забиті. Зливати в океан теж не варіант. Додатковий негатив ринку додає той факт, що в танкерах, які борознять морські простори від Сінгапуру до Нью Йорка, також вже накопичилися рекордні 160 млн барелів сирої нафти (тобто замість логістичної функції танкери зараз використовуються як пересувні сховища, не особливо поспішають в порт призначення – їх просто ніде розвантажувати).

Що буде з ринком нафти у майбутньому

Експерт вважає, що не варто ретранслювати цю одноденну аномалію на майбутнє нафтового ринку. Для його розвитку є багато додаткових чинників: подальші дії ОПЕК+ щодо обмеження видобутку, тривалість COVID-кризи і всесвітнього локдауна, поступове нарощування економічної активності в різних частинах світу, та й вплив зелених технологій не варто забувати. Ф'ючерси на червень перебувають на рівні 20+ доларів за барель. Але що можна точно сказати: понеділок 20 квітня 2020 увійде в історію і буде описуватися в книгах. Та й останні місяці 2020 року обіцяють бути не менш захопливими, вважає експерт.

Директор економічних програм Українського Інституту Майбутнього Анатолій Амелін

Наслідки для України

“Український ринок нафтопродуктів – преміальний, на ньому діє неформальна картельна змова учасників ринку. Падіння цін на нафту не дасть відчутного зниження вартості моторного пального. По-перше, українські мережі закупили нафтопродукти за ціною нафти близько 60 доларів і поки не розпродадуть їх, ціну не опустять. Опускають в міру закупівлі більш дешевої нафти і зниження середньозваженої ціни”, – сказав ТСН.ua Амелін.

Нинішнє падіння – тимчасове

“Обвал цін – наслідок заповненості сховищ. Наступним кроком буде банкрутство компаній, зокрема американських, які видобувають сланцеву нафту. Росія так само скоротить кількість працюючих свердловин. З відновленням світової економіки, це буде після скасування карантину в травні-червні, почне зростати попит на нафту і ціни на неї. Так що, нинішнє падіння тимчасове і короткострокове. Українці його на своїх гаманцях майже не відчують”, – наголосив експерт.

Експерт Центру енергетики московської школи управління “Сколково” Катерина Грушевенко

Прогноз щодо цін на нафту після падіння

“На фізичному ринку сховища не переповнені і передумов для такого піку не було. Ймовірно, далі варто очікувати розглядів, чому торги не були зупинені раніше. На фізичному ринку навряд чи варто очікувати продажу нафти за доплату”, – розповіла РБК Грушевенко.

У квітні подальше зниження цін на нафту може продовжитися, позаяк угода ОПЕК+ з Росією про зменшення обсягів видобутку нафти (це роблять для того, щоб вона здорожчала) починає діяти лише від травня. А відновлення попиту на нафту на світовому ринку очікують лише в червні. У результаті продовжиться заповнення сховищ, і ці запаси потім ще довгий час будуть служити навісом над ринком і утримувати ціни від відновлення до докризових рівнів, вважають аналітики. Поступового відновлення попиту на сировину можна очікувати в третьому кварталі поточного року.

Нагадаємо, 6 березня Росія та Організація країн-експортерів нафти (ОПЕК) не змогли подовжити угоду про скорочення видобутку нафти. Після цього ціни на нафту рекордно впали, за чим стався обвал російського рубля. Також це вплинуло на світові ринки, де одразу ж почався масштабний обвал.

12 квітня члени організації найбільших експортерів нафти ОПЕК+, куди входить Саудівська Аравія, домовилися з Росією про зниження видобутку на 9,7 млн ​​барелів на день. Це зроблять для того, щоб ціни знову пішли вгору після стрімкого здешевшання нафти майже вдвічі. Ключовою перешкодою для досягнення фінальної угоди була позиція Мексики, яка не хотіла брати на себе пропорційно такі ж зобов'язання, як і 22 інші нафтовидобувні країни.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *